I tisdags var Marcus Nilsen, ordförande LUF Väst, hemma hos mig på ett litet ”home-party” där han berättade om ideologi och vad Liberalerna tycker i olika frågor.
Tanken var att det i första hand skulle locka nyfikna. Det var väldigt många som hade sett erbjudandet på facebook, och många som pratade om det, men att sedan ta steget och komma kan vara svårare. Jag tänker dock fortsätta att försöka sänka de fysiska trösklarna på olika sätt!
Hursomhelst så kom det ett gäng av de som är aktiva. De var mycket glada att få ägna en kväll åt att tala ideologi och vad vi tycker i olika sakfrågor och hur allt hänger ihop. Var det något de var imponerade av, så var det Marcus kunskaper om det mesta. Oavsett va vi kom in på, så kunde han förklara och berätta.
En deltagare önskade dock att vi hela tiden skulle lyfta upp frågan till ett övergripande ideologiskt perspektiv och inte hamna i detaljer, vilket är lätt gjort.
Om det hade kommit nyfikna, icke partiaktiva, så hade innehållet såklart anpassats efter deras önskemål.
Marcus började med att berätta om staten. Ju mindre stat, desto större ansvar för medborgarna. Idag har vi en ganska omfattande stat. Den har nämligen haft en tendens att växa och vi är faktiskt ganska curlade i Sverige. Den här diskussionen om vad staten ska göra och inte bör bli en större fråga. En nattväktarstat innebär att staten sköter det grundläggande skyddet för medborgarna, såsom rättsväsende, polisväsende och försvar. Här tog 1800-talets liberaler sitt avstamp. Sedan dess har statens ansvar vuxit till att omfatta de flesta områden, som skola, sjukvård, byggande med mera.
Kärnan i “nattväktarstaten” fungerar inte bra idag. Medborgarna känner tveksamhet över om dessa instanser verkligen fungerar som de ska. Alla ser att det är problem för dessa områden och de som lyckades att identifiera problemen först var Sverigedemokraterna. Sd skyller problemen på invandringen, vilket varit ett tacksamt mål att projicera samhällets problem på, därför att det är lätt.
Ett av skälen till att konspirationsteorier uppstår är att många förklaringar är komplexa och svåra, varför det ligger nära till hands att välja en enkel förklaring. För att ytterligare öka förståelsen för konspirationsteorier är att när vi inte vet, så hittar vi på. Jag har tidigare berättat om hur hjärnan inte klarar av tomrum.
Just frågan om vad staten ska göra och inte, engagerar många. En av kvällens deltagare tyckte att Liberalerna gott kan driva frågan om att minimera staten – som enda fråga! Just denna syn på hur mycket staten skall göra, delar upp liberaler på en skala.
Sedan kom diskussionen in på miljöfrågor och den tillitsbrist som finns bland folk mot olika miljö-märkningar. Samt en stor okunskap. Tänk vad många som tror att närproducerad mat är bättre än importerad? Vi kan tacka Marit Paulsen för allt jobb hon gjorde som Europaparlamentariker i den här frågan.
Hursomhelst så är staten inne och pillar i det mesta. Det ger en enorm administration och dubbelarbete. Och till en myndighet så finns en kontrollmyndighet. För en liberal känns mycket som förmynderi. Naturlig fortsättning på det här ämnet var sedan kommunala bolag.
Ett stort hot mot valfriheten är att enligt kommunallagen, så kan en kommun säga nej till ett privat alternativ.
Jag tror att allt fler kommer att inse att de frågor Liberalerna drivit länge, är de som är de viktiga. Älskar vår nya slogan Frihet måste försvaras. Den säger väldigt mycket och kan appliceras på de flesta av Liberalernas frågor. Från LSS till fler poliser i yttre tjänst.
Att bjuda hem folk för samtala i det mindre formatet tyckte jag var bra och jag kommer att göra det igen! Och stort tack till Marcus som kom!
Mycket av livet idag levs på nätet och på sociala medier. Men, att träffas live är oslagbart?



