
Dag 12 av kriget. I morse kommenterade Katarina Engberg i Morgonstudion den ryska stridstaktiken. De har ringat in städer i syfte att svälta ut dem. De blir utan ström och efter ett tag även utan vatten. Man får det mycket svårt – får operera utan bedövning t ex. Det är exakt samma taktik som vi såg användas i Aleppo. Syftet är att folk ska tvingas att kapitulera. Men den enorma stridsviljan bland folk har imponerat på en hel värld. En kvinna uttryckte det så att hon hellre svalt ihjäl än tog emot rysk hjälp. Ukraina har nu infört förbud mot export av livsmedel, som kött, råg, vete, havre.
Det finns motstridiga uppgifter om hotet mot Odessa – om de är akut hotade eller inte. Stridsbåtar finns utanför, men ingen framryckning ännu. Människor i staden bygger en vall av sandsäckar. Att inta Odessa är dock ett mål, när de önskar skära av landet mot havet. Staden Mykolaiv är också i farozonen.
Även idag har det hållits samtal i Belarus – det tredje i ordningen. Dock har det inte träffats någon slags överenskommelse. På torsdag ska dock utrikesministrarna mötas, vilket det finns förhoppningar på. Det mötet har större dignitet.
Sist nämnde jag att man börjat med att samla in vittnesmål och dokumentera Rysslands krigsbrott och nu har förhandlingar i krigsförbrytartribunalen i Haag startat.
Dieseln kostar nu 25.57 SEK/l. Man kallar det för “Putinpris”. Sanktionerna mot Ryssland fortsätter och de utesluts ur världshandeln. Huruvida Putin bryr sig om att det kommer att bli svårt för vanligt folk är en bra fråga. Arbetet med att stänga ute de s k. oligarkerna fortsätter. Men det räcker inte att endast vara en superrik ryss, utan personen måste kunna kopplas till Putin och till Rysslands inblandning i kriget. Landets enda aluminiumföretag ligger i Sundsvall och ägs till stor del av en “oligark”. Att frysa ut det skulle innebära stora problem för en hel tillverkningskedja, samt för alla dem som jobbar där såklart. Att sortera ut varor i världshandeln som hör samman med Ryssland är inte helt lätt. Idag kunde vi läsa i GP om hamnarbetarna i Göteborg, som har svårigheter med det: “I ärlighetens namn vet inte riktigt vad de beslutade sanktionerna innebär. För oss är det helt omöjligt att avgöra Det är ett jävla ”mishmash” för oss att avgöra vilka som har intressen i fartygstrafiken till och ifrån Ryssland” säger Erik Helgeson hamnarbetarförbundet i GP idag.
Priset på spannmål har också gått upp. En grisbonde i Västernorrland berättade i Aktuellt att hans foder har ökat med 46%.
Sverige har bl a. skickat 5000 pansarskott, vilka ska vara framme nu. Glöm inte att alla vapen de får, kräver utbildning till dem som ska använda dem. FN uppger att det är 1,7 miljoner människor på flykt och antal civila döda ca 400. De flesta flyktingar åker till Polen. De humanitära korridorerna fungerar inte och ryssar har beskjutit obeväpnade civila som försökt att fly. Ryssland säger sig ha öppnat en korridor, men den går endast genom Belarus och till Ryssland. Kungen har talat idag i Karlsborg. Svenska kommuner visar en stor vilja att ta emot flyktingar.
Den världsordning vi haft sedan andra världskriget är slagen i spillror. Att Ryssland, som nu visat sig vara en ren gangsterstat, sitter som permanent medlem i FN:s säkerhetsråd kan bara inte fortgå. Över lag är FN inte en spelare i konflikter längre. Vi har knappt fått höra om dem alls i nyhetsrapporteringarna, förutom att Guterres beklagat kriget. Allt måste nu omförhandlas. Nu är det här inte något nytt. FN har under många år varit lamslaget av vetorätten hos länder som inte är demokratiska. Dock dags att göra något åt det – alldeles för sent.
