#Valloggen 38/0

Nu slutar kampanjen för det här valet. Solen har gått ner och allt känns bra. Återstår gör bara själva valhandlingen. Jag och Christer ska  gå till vår vallokal och rösta. Vi går tillsammans som vi alltid har gjort – i alla val jag har fått rösta i mitt liv. Det är en mycket viktig handling som påminner om den kamp människor tagit före oss och tar i andra delar av världen.

Efter dagens kampanj i Klåva (och vid ICA) samlades vi hemma hos mig och jag fick säga “Tack” för allt arbete och alla goda insatser i valrörelsen. Har tidigare skrivit om att att det inte fungerar om det inte finns folk som hjälper till. Vi tog några samtal till idag, trots vind och piskande regn.

20180908_192359

Göran och Monica Ohlsson. Kämpande liberaler.

Idag dog en person som symboliserade Hönö för mig.  I samma stund som jag såg flaggorna på halv stång förstod jag vem som gått bort. Så är det ibland. Han var alltid rar och tog sig alltid tid att prata med mig, även om det är några år sedan jag såg honom. Vila i frid.