Igår var jag *och lyssnade till Anders Rydell, som talade om sin senaste bok. Den handlar om hur nazisterna inte enbart krigade med vapen, utan även aktivt arbetade med att plundra arkiv och bibliotek.
De jobbade hårt med att skapa sin egen historia och var väl medvetna om hur vårt medvetande formas av det vi lär oss i skolan. Speciella elitskolor skapades, där militär utbildning parades med humanistisk. Bilden av när nazisterna har ett bokbål känner våra elever väl till, men arbetet med att förstöra var mera omfattande än så. Nazityskland hölls inte ihop av ideologin, utan av kulten kring Hitler som person. Därför var det viktigt att arrangera samhällsbygget och skapa sin egen litteratur och historia på olika sätt, så att riket skulle leva även efter deras tid.
Jag köpte hans bok och ser fram emot att läsa den.
Bild: visar Anders Rydell
Den största skadan skedde genom att så många texter i arkiv och bibliotek förstördes. Möjlighet till framtida forskning utraderades. Som så mycket annat som utraderades för framtiden i och med nazisternas vansinne och härjningar.
Att aktivt förstöra av olika skäl är dock något som människor gjort ibland och det nazisterna gjorde ligger nära oss i tiden. Anders Rydells bok är viktig.
De ungdomar som fostrades i Hitlertyskland och sedan stred i kriget chockades svårt när det meddelades att Tyskland hade förlorat kriget. ”Va? Hur gick det till? Vi var ju bäst – världsherrar – och vi skulle bara kriga klart för att sedan bygga!” Många av dem hade fått hälsa på Hitler personligen. Han hade hållit deras hand och tittat dem djupt i ögonen och sagt att just de var viktiga. De glömde det aldrig.
Hur gör vi för att detta aldrig skall hända igen?
Att fascismen växer sig stark och demokratin nedmonteras. Ja, att undervisa om nazismens brott är ett sätt. Det gör vi, bl a med hjälp av Levande Historia. Det enda vi kan göra är att fortsätta att undervisa!
Men, det är alltid problem med dem vi inte når i skolan. De som hittat sin identitet och sin status hos de högerextrema idag.
Detta var den linje Anders Rydell också var inne på – att undervisning är det enda rätta. Han bidrar med sina publikationer och arbetar dessutom på övriga sätt med att öka förståelsen för flyktingar och de som är hotade av högerextremister.
Hur kan vi skydda oss mot grupperna med dragning mot det fascistiska?
Kvällen avslutades med att debatten om Nya Tiders medverkan på Bokmässan togs upp av en frågeställare. En debatt som för övrigt kommer att fortsätta ända fram till september.
Rydell tyckte inte att Nya Tider skulle får vara med på mässan. Av det skälet att de har en odemokratisk agenda och att de jobbar precis som nazisterna gjorde innan andra världskriget: Att infiltrera de intellektuella sammanhangen och nästla sig in på de kulturella arenorna.
Här håller många med, vilket är anledningen till att det nu är tal om att göra en alternativ bokmässa. En extremhögerfri sådan. Rydell berättade att han själv hade varit med och arrangerat Smålands bokfestival. Till den sattes tydliga kriterier upp över vilka värderingar som var godtagbara för deltagarna. Det första de fick göra var dock att porta en pastor, som hade fördömt Jonas Gardell.
Det är här jag ser problemen börjar, vilket ligger till grund för mina ställningstaganden för att man skall delta i Bokmässan. Samt till min åsikt om att det är ogenomtänkt att möjliggöra för arbetsgivare att förbjuda religiösa, politiska och filosofiska symboler.
Så fort du börjar att förbjuda, så antas nya skepnader och ståndpunkter för dem som vill vara med. Nya symboler och nya texter.
Såklart anpassar sig de som vill infiltrera och nästla sig in till godkända mallar. Lägger sig precis under gränsen. Nya tider står inte och gapar rasistiska tillmälen eller hetsar mot folkgrupp. Lika lite som Sd gör det.
Vi kan endast börja upprepa och undervisa om vilka idéer som leder till vilket sorts samhälle. Det är dags för det nu.
Vi vet hur förbannade Sd:s sympatisörer är över att de inte blir tagna på allvar. Att deras röster underkänns. Att Sd:s politik skulle leda till en styrd kultur och styrda medier är förmodligen inget de flesta av sympatisörerna funderar över idag.
Det enda rakryggade är att stå fast, stå kvar, trots att det börjar att blåsa hårdare. Vi får inte börja vackla och ha en nödutgång som är skön att smita ut genom, när de som vill sabba vår demokrati lägger in en stöt. De finns kvar i alla fall. Och de växer.
Det är en underbar seger för demokratins fiender om de lyckas splittra kultureliten och de intellektuella. Och lärarna! Vad bryr högerextrema och sverigedemokrater sig om den alternativa bokmässan? Och vad bryr sig Sd:s väljare om den alternativa bokmässan? Nada! Den alternativa bokmässan blir en inbördes klubb, där de som inte promenerar över till dem ses som sympatisörer med Nya Tider. Det är mycket, mycket illa.
Bokmässan har tidigare hyst obskyra grupper med vridningar åt antidemokratiskt håll. Detta har dock inte besvärat någon, när vi aldrig haft ett kommunistiskt parti över 20% i opinionsmätningarna.
Vi måste stå upp för demokratin och bildningen. vi får inte ge upp om dem som vi inte når i skolan. Vi måste ingjuta hopp hos de unga.
För övrigt anser jag att vi skall införa demokrati som eget ämne på gymnasiet.
*Vänföreningen Torgny Segersteds minne
Tillägg: Det är väldigt mycket i historien som gått förlorat. Det är ofta en slump att vi känner till en del saker. Tag Rosettastenen, t ex. Nyckeln till en stor del av den egyptiska historien var en hårsmån från att förstöras om inte en person uppmärksammat att stenen de skulle grilla på såg intressant ut. Men, den kunde lika gärna inte hittas. Så mycket gjort av trä har försvunnit i förruttnelse och en lång kedja av kunskap som skulle överlämnas vidare brast någonstans. Pyramiderna är en sådan gåta som gäckar oss. Hur byggdes de? Jag tror att det mesta av redskapen var gjorda av trä och därför inte finns bevarade någonstans. Det var inte aliens som byggde dem…..:)



