
Vid sextiden i morse hördes smällar och svart rök steg upp från platser i Odessa. Det måste varit attack från fartygen som ligger i havet utanför? Odessas guvernör bekräftar att ett oljeraffinaderi har träffats där. Detta och en bränsledepå har träffats, vilket är illa eftersom det är härifrån de försörjer många fordon med bränsle till kriget. Och det är just därför ryssarna attackerat detta strategiska mål.
Vi har också fått se bilder från staden Bucha/Butja. Ryssarna har dragit sig tillbaka därifrån och de bilder som vi kan se är fasansfulla. Utefter huvudgatan ligger kroppar av civila, med några meters mellanrum. En del skjutna i steget och en del med bakbundna händer. Detta är ett allvarligt krigsbrott. Ett vittne säger att en stridsvagn stannade innan den gav sig av och pricksköt. 300 kroppar har hittats i en massgrav. Ord saknas för att uttrycka vad man känner inför detta. Det har inkommit fler rapporter om fruktansvärda brott mot civila. Men det vi ser nu är avrättningar och våldtäkter. Vem beordrar?
Bevis för krigsbrott samlas in hela tiden. Nu måste något mera göras! In och arrestera Putin! Ryssland är dock inte ansluten till folkrättsdomstolen i Haag.
Hittills har 15 000 människor gripits i Ryssland för att de har protesterat mot kriget i Ukraina. Ännu vet vi inte hur opinionen mot kriget ser ut, men många vet vad som pågår i Ukraina. Självklart finns de som stöttar kriget också. Om avrättningarna i Bucha sägs i Rysslands statsmedier att det är fejkbilder och iscensatt av skådespelare.
Idag har det varit parlamentsval i Ungern. Sedan 2010 har Orbán haft makten, men idag utmanades han av ett parti som består av en sammanslagning av sex stycken andra partier med helt olika ideologi. Allt för att bli av med Orbán. Men det ser ändå ut som att Orbán vinner ändå. Förmodligen för att han utlovar subventioner till familjer, som inte ser att de vågar avvara dessa, samt att de tror att de andra partierna ska skicka Ungern i krig. (Bor Kent Ekeroth kvar i Ungern?) Ungern har ju varit på kollisionskurs med EU länge. Han har infört lagar som står i strid med en liberal demokrati, som lagar mot “homosexuell propaganda”, inskränkningar av media och förändrade grundlagar. Ungern har ju gått med på EU:s sanktioner mot Ryssland – till mångas glädje. Men de skickar inte vapen och har valt ett slags neutralt läge mot Ryssland.
Häften av Rysslands exportinkomster kommer från gas och olja. Fortfarande Tyskland är beroende av rysk gas och säger att om de stoppar import, riskeras deras “samhällsfred”. EU är splittrat i denna fråga. USA importerar inget längre från Ryssland och USA kommer att bidra med olja till Europa. De ekonomiska sanktionerna mot Ryssland är hårda.
Det har inte varit så mycket cyberattacker som befarat. Några överbelastningsattacker och attacker mot myndigheters hemsidor har skett, men ej så mycket som man trodde.
Cyberförsvar handlar om att identifiera sårbarheter och söka i systemen var bristerna finns. Det jobbar alla med – att bygga upp en IT-army. Till det söks ständigt nytt folk. Inte heller på cyberkrigföring har Ryssland varit så bra som man trodde. Missbedömningar har gjorts av många personer för många områden.
