Sov på saken

När du inte vet vad du skall göra eller tycka om något eller hur agera, så är det ett mycket gott råd att sova på saken.  Det är som att du ger hjärnan ett uppdrag. Ibland räcker det såklart inte med en natts sömn, men ibland behövs inte mera.

Det är intressant det här med att ge hjärnan ett uppdrag. Hur den startar sin sökning. En dag när jag stod på gymmet så fick jag ett sms från en bekant. Sms:et innehöll en dödsannons. Jag förstod att det var någon jag hade känt, men det stod helt stilla i huvudet. Inte den minsta koppling gjordes mellan namnet i dödsannonsen och en bild av en person i mitt huvud. Jag visste liksom inte var jag skulle börja. Då satte jag hjärnan på sökning. Började träna. Och se där! Efter en timma så sa det “plong” i huvudet och nedladdningen var klar. Jag hade hela storyn klar för mig. Vem den döde var och hela den tillhörande historien.
Hur kan man då glömma en person? Ja, personen var för det första inte glömd. Dock inte tänkt på under en mycket lång tid. Personen hade sedan inte heller haft någon framträdande plats i mitt liv, varför hen inte fanns med i dagsrullorna. Men, hen fanns. Djupt där nere någonstans.

När du skall lära dig något så måste du systematisera. Det går att minnas saker utan att göra mönster och kartor, men det blir svårt att minnas det i längden – om det är mycket och inte så jätteintressant.

Du kan jämföra det med ett ostädat rum. Allt ligger i en enda röra i högar på golvet och i skåpen. Plötsligt vill du snabbt ta på dig en röd tröja. Du vet att du har en röd tröja någonstans, men absolut inte var. Du får leta och leta. Till slut hittar du den, men det tog lång tid. Hade du istället haft god ordning så hade du hittat den direkt. I din låda med röda tröjor kanske.
Det fungerar på samma sätt här du skall lära dig något. Det du läser och ser måste placeras i rätt låda och i rätt skåp. Uppkomsten av nykterhetsrörelsen sätts i 1800-talsskåpet i lådan med industrialismen i boxen social omvälvning. Och så vidare. Då hittar du rätt direkt. Lådan kan sedan märkas ut med olika bilder. Allt eftersom kan du sedan fylla på dina olika skåp och lådor. Men – det gäller att ha organiserat rummet i förväg. Bygg först ditt hjärn-rum med epok-skåp, som innehåller lådor, som du sedan fyller på.
En lärares uppgift är att allt eftersom hjälpa eleverna att placera det som görs i rätt fack. Att ständigt påminna om i vilken kontext detta hände eller händer. Glöm aldrig att förklara hur det du berättar om hänger ihop med det övriga man jobbat med. Det går att lära sig saker utan detta systematiserande – men det kan då ta mycket längre tid.

Tillbaka till att sova på saken. Sova gör vi för hjärnans skull. Det är den som behöver vila och sortera dagens skörd av intryck. Det är hjärnan som blir trött. Själva kroppen och dess muskler behöver faktiskt inte så lång tid av vila. Men, det gör hjärnan.

Drömmar är allt som håller på att sorteras. De som återkommer kanske gör det för att något som hänt sätts i samband med hjärnans sorteringssystem. Om vi skall prata drömtydning så är det så man får jobba. De drömmar du minns har ett budskap från det undermedvetna. Inom judisk tradition så anses det vara lika dumt att inte tyda en dröm som att lämna sina brev olästa. Skall du bli duktig på att tyda dina drömmar så måste du börja skriva ner dem. Då kommer så småningom ett mönster att framträda. För dig betyder t ex olika djur olika saker. Beroende av var i världen du bor och vilken relation du har till dem. Vatten är tydligen universellt och berättar om ditt känsloliv. Ett stormande hav fullt av hajar eller en stilla, smutsig damm? Hur ser ditt känsloliv ut? Drömmen berättar. Och detta kan man alltså bli duktig på att lära sig att förstå innebörden av.
En dröm berättar alltså inte om något övernaturligt, som hälsningar från döda släktingar o s v. (Ja, det kanske kan förekomma också. Vad vet jag?) Men, däremot kan en dröm berätta om något du inte vill se i den vakna dagen – eller något du inte förmått uppfatta. Men, hjärnan har uppfattat små tecken, utan att kunna sätta det i samband med något viktigt budskap. En fasansfull mardröm som du vaknar ur kan faktiskt ha ett meddelande till dig från det undermedvetna. Så, nästa gång du vaknar och minns din dröm kristallklart, tag och skriv ner den och sätt den i samband med dagens eller nuvarande händelser.

Det är därför det är bra att sova på saken om du måste fatta ett beslut. Under natten så sorteras alla fakta och det som verkar rörigt eller oklart kan helt plötsligt vara kristallklart. Och som alltid så tänker man då: “Att jag inte såg det” “Att jag inte tänkte på det”. Ibland räcker inte en natt såklart, utan det kan krävas lång tid. Men, svaret kommer förr eller senare. Och, när beslut fattas så är du alltid ensam. Du kan ta emot råd och andras synpunkter, men du måste alltid ta beslutet själv. Det är faktiskt klokt att lyssna på andra. De kan se en infallsvinkel du själv missat.